Anime:
Nos kezdhetném azzal, mint minden más honlapon, hogy ejtése [anime], az „animation” szó rövidüléséből származik..... De őszintén ez kit érdekel? Ebből még nem lehet tudni, hogy mi.
Sajnos itt hazánkban az a hiedelem terjedt el tévesen, hogy MESE. Mert hát rajzolt szereplők és és... itt kifújt a tudomány. Ennyi a kettő közötti hasonlat.
Mások valamilyen szinten a filmekhez hasonlítják. Több korosztályt megcéloz, különböző műfajban is létezik.
Mint például:
- Gyerek:
- Kodomo: elsősorban kisebb gyerekek számára készítenek. A történetekben gyakran központi helyet foglal el a család, illetve a kedves háziállatok. Értelem szerint ezek a történetek nem dolgoznak fel komoly témákat, inkább a közönség szórakoztatására készülnek.
- Moe: nagyon pajkosak vagy cukik a szereplők, ilyen például a Little Snow Fairy Sugar. A moé önmagában is egy jellemző, tipikus moe karakter például egy szép, okos, de ügyetlen, szégellős, szemüveges lány.
-
Fiú:
- Mecha: óriás, többnyire ember által irányított robotokat felvonultató mű.
- Sentai: szó szerint „harci alakulat”, ezekben szuperhős-csapatok szerepelnek.
- Seinen: a Shonenhez hasonlít, felnőtt férfiak számára készül.
-
Lány:
- Shojou: Általában kifejezetten nőies témákat, problémákat vet fel a történet.
-Maho Shojou: az előbbi alműfaja. Olyan történetekkel, amikben szerepet játszik egy vagy több, varázserővel felruházott lány. Ritkán, de előfordul, hogy hentai animék is használnak ilyen karaktereket.
- Josei: japánul 'fiatal nő', olyan anime vagy manga aminek felnőtt nők képezik a célközönségét, ez az egyik legritkább műfaj.
- Progresszív: művészfilmek nagyon stilizált animék.
-
Elegáns:
- Bishonen: japánul 'gyönyörű fiú' olyan animék összefoglaló neve, amikben nőies, gyengéd, sármos és érzékeny alakként ábrázolják a fiúkat vagy férfiakat.
- Bishojo: japánul 'gyönyörű lány', olyan animék összefoglaló neve, amikben csinos lányok szerepelnek.
-
Szexuális:
- Ecchi: japánul 'illetlen szexualitás'. Könnyű szexuális humort tartalmaz. Az ilyennél csak szexuális utalás van: kilátszó fehérnemű. Fanservice-nek is nevezzük (mellékes a történetben, és általában a fiúk kedvéért).
- Hentai: japánul 'abnormális' vagy 'perverz', általában nyugaton pornografikus vagy erotikus animét értik alatta. Japánban ezeket Poruno vagy Ero címen keresik.
- Shonen ai: férfi szereplők közötti szerelemre vagy románcra fókuszál, Japánban egyre kevésbé használják ezt a kifejezést, mivel a pedofíliára utalhat.Gyakran a shōjo mangák közé sorolják őket, mivel olvasóik letöbbször fiatal lányok.
- Yaoi: a shōnen-ai erotikusabb változata. Míg az olyan mangákban maximum csókjelenetek vannak, addig a yaoi gyakran tartalmaz részletesen megrajzolt szexjeleneteket.
- Sojo-ai: női szereplők közötti szerelemre vagy románcra fókuszálnak. A shoujo műfajába sorolják, mivel leginkább fiatal lányoknak szánt animékről/mangákról van szó.
De mindezek ellenére sem lehet az animét filmnek venni. Gondoljunk csak bele, ez mégiscsak egy számítógéppel rajzolt animációs sorozat, ova vagy movie. Itt nincsenek élő szereplők, max néhány hírességről mintázott karakter. Az anime mint láthattuk több korosztályt megcéloz, több műfajban él és saját jellemzőkkel bír. Vegyük például a nagy szemet, a jellegzetes karakterformát és még sorolhatnám. Mindezt összevetve lassacskán az emberben összeáll egy kép, hogy mit is jelent. Ez nem mese, nem film, csak egyszerűen ANIME.
Kialakulásáról itt olvashatsz.
Manga:
Lássuk csak! Mint tudhatjátok, hazánkban előszerettel mondják rá azt a szót, hogy képregény. Pedig ez tévedés. Most kérdezhetnéd, hogy ha nem képregény akkor mégis mi a fene, tán könyv? A válasz nem. Ez képes novella. Talán ez a legmegfeleleőbb szó rá. Ugyanis, saját történetet dolgoz fel több köteten keresztül. Méretre és rajzolásra is eltér a képregényektől. Könyv sem lehet, hisz ahhoz túl sok benne a kép. Műfajokra ezt is lehet osztani, méghozzá az animével megeggyező módon. Tudniillik ugyanis, hogy minden anime egy mangából lett amit megfilmesítettek.
|